פורום התייעצות פתוח להורים
 
 

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: לירן ילין, שיר בר אדון, יפעת חנמן, אורן כהן וחן גלעדי

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:
 
  תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה
 
עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:


רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:סה"כ הודעות: 3
שינה ביום עירנות בלילה
דנה
12:42 10.06.2021
שלום רב

בשבועיים/חודש האחרון בני בן ה15 סיגל נוהג חדש:עירות בלילה, שינה ביום

הוא ממעיט בהליכה לבית הספר .

אני ב"מעקב" אחריו במהלך היום והלילה.

בבוקר מעירה לבית הספר,מכינה מזון לבית הספר והוא לאחרונה מגיע לבית הספר בתדירות נמוכה מאוד בכוחות עצמו.
מדי יום בערב אני מכינה לו ארוחת צהריים בריאה ומזינה.

המחנך שוחח עימו אבל דפוס ההתנהגות החדש מתקבע.\

בני מתקן את האופניים שלו בערב,רוכב על אופניים בערב ונפגש
עם חברים /מתייעץ בתחום האופניים.
יש לו מספר זוגות אופניים (חלקם יצר/הרכיב בעצמו).
הוא נמצא בחצר הבית אחר הצהריים/ יוצא וחוזר הבייתה.
לאחר מכן בסביבות 23:00 שוב אומר שהוא יוצא לסיבוב רכיבה.
לבד או עם חברים וחוזר הבייתה.
בני לא מעשן,מסייע לשכנים בהתנדבות, נער מדהים .הבהרנו לו שהתנהגותו לא מקובלת בבית
ומסכנת אותו(רכיבת לילה) אבל הוא לא מקשיב.
כשהוא חוזר הבייתה בערב הוא אוכל ואחר כך בפלאפון/ בסדנת האופניים שיצר.
נכון לעתה מצב זה פוגע בתפקודו .
פעם אחת נשאר ער כל הלילה כדי ללכת לבית הספר בזמן ואחר כך נרדם שעתיים אחר הצהריים.
זו תופעה חדשה ופסולה בעיני.מה עצתכם?
בני יקר לי ולבעלי הסברנו לו זאת מספר פעמים ואנו מאוד מודאגים לסיועכם אודה
תשובה מצוות הפורום
שיר בר-אדון
15:00 11.06.2021
דנה שלום, נשמע שההתמודדות של בעלך ושלך עם היפוך השעות מצד בנכם, הרכיבה המסוכנת בלילה והקושי שלו ללכת לביה"ס בבקרים- איננה פשוטה ומטרידה אתכם. הקושי שאתם חווים טבעי ונורמלי. כל הכבוד לכם על המעורבות והנוכחות שלכם בחייו של בנכם ועל כך שהבחנתם בדפוס ההתנהגות החדש והבעייתי הזה. מדובר על תופעה שכיחה בקרב בני נוער רבים בגילם של בנך שעסוקים מאוד בתפקוד החברתי שלהם ולפעמים חוזרים הביתה בשעות מאוחרות ואז מתקשים לקום בבוקר לביה"ס ולתפקד. יחד עם זאת, אכן לא מומלץ לשתף פעולה עם ההתנהגות הזו, על אחת כמה וכמה לאור הפגיעה בתפקוד של בנך על פי תיאורך.
בני נוער צריכים ללכת לבית הספר למען ההתפתחות התקינה שלהם ולכן חשוב שתנסו לעודד את בנכם כן לקום בבוקר וללכת לביה"ס ולסגל עבורו סדר יום יותר יציב ויחסית קבוע (כולל זמני שינה, התעוררות בבוקר והליכה לביה"ס) כדי להקל עליו את ההתמודדות הלא פשוטה עם השילוב בין ביה"ס לבין המפגשים עם החברים והרכיבה על האופניים. חשוב שתהיה לבנכם מסגרת שאליה יקום בבוקר למען התפתחותו.
אכן רכיבת לילה עשויה להיות מסוכנת ופעלתם בצורה מעולה בכך שהבהרתם לו שהתנהגותו לא מקובלת עליכם ושאתם פועלים מתוך הרצון והחובה שלכם כהוריו- להגן עליו ורוצים בטובתו. חשוב להמשיך לעמוד מול בנכם עם אמירה חד משמעית שהוא צריך ללכת לביה"ס. בנוסף, כפי שציינת שאת כבר עושה כעת בצורה מצוינת, חשוב שתמשיכו לפעול לשם כך, כולל לנסות להעירו בבוקר. ניתן לנסות לגייס גורמים נוספים שיסייעו לכם לעודד את בנכם ללכת לביה"ס בבקרים. מומלץ לנסות לגייס עזרה של גורמים מביה"ס ולייצר שיתוף פעולה ביניכם לבין המחנך ששוחח עם בנכם. מומלץ להסביר לבנכם שהוא חשוב לכם ויקר לכם ואתם דואגים לו ולכן חשוב לכם שהוא כן יישן מספיק שעות בלילה וילך לביה"ס בבקרים ולא יחשוף את עצמו לסכנות בלילה. אתם כהורים הסמכות בבית ולכן ביכולתכם לקבוע את הגבולות ואת המדיניות בבית ומה מקובל / לא מקובל מבחינתכם.
נציין שבאופן כללי רכיבה על אופניים היא מצוינת שכן מדובר על פעילות אירובית שתורמת על פי מחקרים לשיפור מצב הרוח ולשיפור בבריאות הפיזית של הגוף, אז מומלץ להמשיך לעודד את בנכם לרכב על האופניים. יחד עם זאת, כחלק מקביעת סדר היום המובנה, מומלץ לקבוע טווח מסוים של שעות שבמהלכן בנכם ידרש לקום בבוקר וללכת לביה"ס, וכן, טווח שעות שבמהלכן הוא יוכל לצאת לרכב על האופניים ו/או לתקן את האופניים, ואף מומלץ במידת האפשר לצאת לרכב אתו מדי פעם על האופניים או להציע לו סיוע שלכם בתיקון האופניים ובכך לבלות עימו זמן איכות משפחתי מגבש באווירה חיובית. בטווח השעות שנקבעו לארוחת הערב, שעת השינה, שעת ההתעוררות בבוקר וכו'- חשוב שלא תשתפו פעולה עם בקשות של בנכם לצאת לבלות עם חברים או לרכב על האופניים ולתכנן את הסביבה בהתאם- לסגור את האור בבית בערב, להדליק את האור בחדר של בנכם בבוקר וכו'..
בקרוב מתחיל החופש הגדול וכבר לא יהיו לימודים בביה"ס וחשוב לקחת זאת בחשבון. האם למיטב ידיעתכם בנכם מתכנן להשתתף במסגרת כלשהי במהלך החופש הגדול?.
ציינת שאת ב"מעקב" אחרי בנך במהלך היום והלילה. על פי גישת הסמכות החדשה, רמת ההשגחה של ההורים על הילד תלויה ומשתנה בהתאם לרמת התפקוד שלו והסיכון העצמי שהוא נוטל. ככל שהילד מסוגל לתפקד באופן עצמאי יותר שאיננו מסכן אותו- כך זכותו לפרטיות גדלה בהדרגה וגדל מרחבו האישי. אך כשהילד מבצע מעשים הרסניים שמסכנים אותו ואיננו מתפקד כראוי כך שיש פגיעה בתפקוד שלו- חשוב להדק את ההשגחה ההורית. בנוסף, ניתן לנסות ליצור קשר עם הורים של החברים של בנכם כדי לבקש/לחלוק מידע על מקום הימצאו. צעדים אלו מצריכים היערכות מוקדמת שלכם כדי להתמודד עם תגובות המחאה הצפויות מצד בנכם. מסר הסמכות ההורית יהיה: "איננו יכולים להכריח אותך לעשות כרצוננו, אך נשגיח עליך מקרוב ונתנגד למעשיך השליליים", "כאן אנחנו עומדים, כי איננו יכולים אחרת- זוהי חובתנו כהורים". השגחה הורית היא גורם מכריע בצמצום פעולות סיכון של ילדים ונוער. ההשגחה תספק הגנה לבנכם. לכן, נעודד אתכם להמשיך להגביר את ההשגחה על בנכם במידה וימשיך לצאת בלילות ולרכב על האופניים בלילה בצורה שמסכנת אותו. עצם הנחישות שלכם לדעת ולעקוב מקרוב על המתרחש- מקנה לכם כבעלי הסמכות בבית- נוכחות ומשקל. הנכונות שלכם להשגיח ולעמוד בהתנגדות של בנכם מבלי להיגרר לוויכוחים ולהסלמות עמו- עשויה לחולל שינוי בחוויה שלכם ובחוויה של בנכם.
נעודד אותך להמשיך לעזור לבנך, ולהפגין נוכחות ומעורבות הורית בחייו. מומלץ לעשות זאת תוך שיתוף פעולה עם בעלך.
להרחבה על דרכי התמודדות נוספות ברוח הסמכות החדשה- ניתן לעיין בספר של פרופסור חיים עומר- "הסמכות החדשה- במשפחה, בבית הספר ובקהילה".

אנו מקווים שהצלחנו לעזור.
אם יהיו לך שאלות נוספות או שהמצב יחמיר- את מוזמנת לפנות אלינו למרפאה להמשך ייעוץ. מספר הטלפון של המרפאה לסמכות הורית הוא- 039253186.
בהצלחה, מצוות הפורום.
תודה שעזרתם
שיר
 
22:46 20.01.2022
חדש
מחפשים עבודה להתפתח בה? עבודה מהבית - https://worksfromhome.co.il/
רשימת קישורים
   עבודה מהבית
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה