פורום התייעצות פתוח להורים
 
 

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: לירן ילין, שיר בר אדון, יפעת חנמן וחן גלעדי

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:
 
  תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה
 
עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:


רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:סה"כ הודעות: 2
מלחמות עם ילד בן 3.5
נועה ט
20:04 27.10.2020
שלום,
יש לנו ילד בן 3.5 מקסים ובאמת ילד טוב, אך מהרגע שחוזרים הביתה מהגינה הכל זה מלחמות איתו, הוא פשוט צורח ובוכה בטירוף. זה לבקש ממנו מליון פעם לעשות משהו, וגם כשבאים לקראתו זה לא עוזר. לדוגמא, אחרי שאומרים לו כבר פעמים להיכנס למקלחת והוא בורח כל פעם, אז אנחנו פשוט בשלב מסוים לוקחים אותו לשם, ואז הוא שוב בורח, מבזבז זמן, ובינתיים מכניסים את אחיו הקטן להתקלח כי כבר מאוחר. אז הוא מתעצבן למה הוא לא מתקלח ראשון, או למה הוא לא פתח את המים ראשון, ודורש שאח שלו יצא מהמקלחת ושהוא יכנס קודם ואנחנו לא מסכימים. אנחנו מנסים אחר כך לעודד אותו לבוא למקלחת בדרך אחרת ומרגיעה, למשל מציעים שנקריא לו ביחד סיפור עם אח שלו, או שאבא יתקלח איתו, שנצייר באמבטיה וכו', אבל הוא עדיין צורח בגלל הסאגה הקודמת, ואז נגמר הזמן מקלחת של האח הקטן שצריך כבר ללכת לישון, ואז הוא מתעצבן למה הוא לא מתקלח עם אח שלו, וכך הלאה...זאת רק דוגמא אחת מתוך רבות. פשוט לא משנה מה אנחנו עושים לטובתו, הוא לא מקשיב, ואז אנחנו ממשיכים הלאה/לא נותנים את מה שהצענו לו כי הוא לא רצה באותו רגע, ואז הוא צורח שהוא לא קיבל בסוף את מה שהצענו לו.
אנחנו מרגישים שאנחנו ממש קורסים בחלק מהימים, פשוט מיואשים ולא יודעים איך להתמודד עם זה בדרך טובה יותר. אנחנו לא רוצים לריב איתו אבל גם לא מוכנים לוותר ולעשות כל דבר שהוא מבקש.
אציין שהשנה הבן שלנו נכנס לגן עירייה, ומכיוון שהוא כבר לא ישן שנת צהריים, ברור לנו שהוא מאוד עייף בערבים וזה יכול להסביר את ההתנהגות שלו. אבל בכל זאת - אנחנו ממש זקוקים לעצה איך להתמודד איתו. קשה לנו מאוד מאוד.

תודה
תשובה מצוות הפורום
שיר בר-אדון
08:35 21.11.2020
שלום, נשמע שהתמודדות עם בנכם מתישה וקשה עבורכם. אנו מתארים לעצמנו שזה מאוד לא נעים ואף מתסכל לספוג צעקות והתפרצויות זעם מצד בנכם, בעוד שאתם מגעים מכוונה טובה ודואגים לשלומו. הקושי שאתם חווים טבעי ונורמלי. נשמע שבעוד שאתם מנסים לבוא לקראתו פעמים רבות (למשל, באופן בו אתם מבקשים ממנו לעשות דבר מה מסוים), בקשתכם נדחית ואז הוא מפעיל אתכם לפי מבוקשו באותו הרגע. כמו כן, נשמע שייתכן שחוסר השינה מחמירה את בעיות ההתנהגות שתיארתם, עקב עייפות.

מפני שההתפרצויות מתרחשות למיטב הבנתנו רק במצבי כעס, ועייפות- נשמע לפי התיאור שלכם כי הבעיה מתרחשת סביב קושי בויסות רגשי. במצבים כאלו, חשוב במיוחד להימנע מהסלמה (כלומר, לא להיגרר לתוך ויכוח מתמשך). אנחנו מציעים להגיב ב"השהיית תגובה", כלומר לא להתפתות להגיב באופן מידי, אלא להגיב בתגובה מושהית. באותו הרגע אפשר להסתפק באמירה קצרה ולא מסלימה, כמו: "אנחנו לא מוכנים לקבל את ההתנהגות הזו בבית, תהיה לזה תגובה בהמשך", בטון רגוע.
לאחר מכן (עדיף לא באותו היום), כשתמצאו לנכון, ובזמן בו כולם רגועים – אתם יכולים לחזור לאותה ההתנהגות שסימנתם לילד כלא מקובלת, ולבצע פעולת התנגדות להתנהגות הלא רצויה.
להרחבה על הכלים הטיפוליים של השיטה, מומלץ לעיין בספר של פרופסור חיים עומר, משנת 2008, שנקרא: "הסמכות החדשה- במשפחה, בבית הספר ובקהילה".

כמו כן, אם עוד לא ניסיתם עם בנכם תרגילים של ויסות רגשי, ניתן להסביר לו ש: "כשאנחנו כועסים, לפעמים אנחנו פועלים ללא שליטה, אך בבית שלנו- אנו מצפים ממך ללמוד לשלוט בעצמך, גם כשאתה כועס, ואנו מוכנים לעזור לך ללמוד לעשות את זה ביחד". אתם יכולים להזמין אותו לחשוב ביחד אתכם- מה עשוי לעזור לו במצבים כאלו (למשל, לנשום עמוק, להתרחק מהחדר, למצוא מילה חלופית במקום קללה וכו'). כמובן שיש טיפולים שעוזרים בויסות רגשי שניתן לפנות אליהם.

אם המצב ימשיך או יחמיר- אתם מוזמנים לפנות אלינו למרפאה להמשך הייעוץ ולקבלת כלים פרקטיים.
בהצלחה, מצוות הסמכות החדשה.
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה