פורום התייעצות פתוח להורים
 
 

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: לירן ילין, שיר בר אדון, יפעת חנמן וחן גלעדי

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:
 
  תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה
 
עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:


רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:סה"כ הודעות: 2
ילד בן 6.5 עם פחדים
דפנה
19:16 10.11.2020
שלום
הבן שלי בן 6.5( הכיתה א) .הוא כל הזמן מפחד. הוא ילד מאוד ביישן , רגיש ועדין עם הרבה חברים ,אבל מפחד מהרבה דברים. להישאר בחדר לבד לשאר בשירותים לבד , להתקלח לבד , אפילו באור יום, חושש שיבואו גנבים. מפחד לאשאר לבד בכלל . לפעמיים אומר לי שיש לו מחשבות כמו מוות , מחלה . נרדם במיטה שלו ( הוא עם אחיו הגדול בחדר) אבל כל לילה בא אלינו למיטה. מה אני אמורה לעשות כדי לטפל בזה?
תשובה מצוות הפורום
שיר בר-אדון
18:58 19.11.2020
שלום דפנה, אכן נראה שאת מאוד מודאגת מהפחדים של בנך, דבר שהוא טבעי לחלוטין ומעיד על נוכחות ומעורבות שלך בחייו של בנך- דבר שכבר עשוי להקל על התמודדותו עם המצוקות שחש.

לרוב, חרדה של ילדים משפיעה גם על ההורים ועל האווירה בבית, ולכן המצוקה והדאגה שאת חשה בתור אימו טבעית והגיונית ומאוד מובנת לנו.
אנו מבינים עד כמה ההתמודדות שלך בוודאי קשה ומורכבת, וחשוב שתדעי שאינך לבד!
חשוב שתדעי שילדים רבים בגילאים של בנך מתחילים לחוות פחדים בתגובה לכל מיני מצבים. למשל, ילדים רבים חווים קושי ופחד סביב הפרידה מההורים, על רקע התחלת הלימודים בביה"ס. כפי שציינת בנך נמצא בכיתה א' ולכן טבעי שהוא חווה פחדים וחששות בתקופה הזו.

נשמע מדברייך שאת לא בטוחה כיצד להתמודד עם כל החששות השונים שהוא מעלה בפנייך, ואכן זו עשויה להיות חוויה קשה ומבלבלת לאמא כשבנה חש פחדים רבים. מדבריך נשמע שבנך מאוד חושש ומפחד להישאר לבד בסיטואציות רבות, דבר שעלול להוביל לתחושה של חרדה ופחד.
מובן שהניסיון הראשוני שלך כאימו יהיה לנסות להרגיע, לעזור לו ולגונן עליו מפני הפחדים שהוא מבטא בפנייך, כדי לנסות להפחית את מצוקתו. עם זאת, יש לזכור שנטייה זו לגונן מדי- עלולה להחמיר את הבעיה ואף להגביר את התלות של בנך בך.

מומלץ לתת לבנך תחושת ביטחון שאתם ההורים תומכים בו, נוכחים ונמצאים אתו בהתמודדותו עם הפחדים, ורוצים לסייע לו ביחד ללמוד להתגבר עליהם.
אך, חשוב לנסות ליצור גם את הגבולות האישיים שלכם כהורים.

נרצה גם שבנך ילמד בהדרגה להתמודד עם הפחדים שהוא חש;
זאת, כמובן תוך הליווי, הנוכחות והתמיכה שלכם- הוריו.


בנוסף, מומלץ לעיין בספר "פחדים של ילדים: איך לתמוך במקום לגונן", מאת חיים עומר ואלי ליבוביץ'.

אנו מבחינים בכך שאת מגויסת לעזור לבנך להתמודד עם פחדיו, ונציין שמניסיוננו, הורים המתגייסים לעזור לילד הסובל מפחדים- מצליחים לא פעם – להוביל לשינוי מהותי ביכולתו של הילד להתמודד עם חרדותיו. לכן, אנו מעודדים אותך להמשיך להפגין נוכחות בחייו של בנך ולתמוך בו.

אם את חשה כי הפחדים של בנך נמשכים או מחמירים- מומלץ יהיה לשקול לפנות לפסיכולוג. בשניידר יש מרפאה לחרדה אליה ניתן לפנות. מרפאה זו מעניקה מענה רגשי, וייתכן כי התייעצות עמם- תוכל לסייע.
מצ"ב מספר הטלפון של מרפאת החרדה – 039253582.

אנו מקווים שהצלחנו לעזור.
אם יהיו לך שאלות נוספות או שהמצב יחמיר- את מוזמנת לפנות אלינו למרפאה להמשך ייעוץ.
בהצלחה, צוות הפורום.
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה