פורום התייעצות פתוח להורים
 
 

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: לירן ילין, שיר בר אדון, יפעת חנמן וחן גלעדי

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:
 
  תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה
 
עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:


רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:סה"כ הודעות: 2
פעולת תיקון
דניאל
11:22 25.05.2018
מהיא פעולת התיקון במצב הבא?

ילדה אחת (בעלת קשיים חברתיים מחפשת תשומת לב), מתגרה בכוונה בילדה שנייה, והילדה השנייה בעלת פתיל קצר, מתרגזת ומכה בתגובה.
הילדה השנייה גם מכה וגם נכנסת להתקף זעם בעקבות המקרה.
המקרה חוזר על עצמו,
תשובה לדניאל
הדר
14:05 21.10.2018
היי דניאל,

אנו מתנצלות על המענה המאוחר שנבע מחילופי תפקידים בפורום.

במקרה הנ"ל, מצוין כי לילדה קשיים חברתיים וכדאי לבחון האם נדרש טיפול ממוקד בנושא זה שאינו קשור לסמכות ההורית ולשיטת הסמכות החדשה (קבוצה למיומנויות חברתיות?). אם הילדה חווה קושי בתחום החברתי, הגיוני כי המקרה חוזר על עצמו. בהיעדר חלופות התנהגותיות, הילדה פועלת באופן שיזכה אותה בתשומת לב כלשהי (גם אם שלילית), ומביעה תסכול מחוסר הצלחתה לייצר קשר משחקי או חברי.

לשאלתך, פעולות תיקון הנן כלי שניתן לעשות בו שימוש מגוון ויצירתי בהתאם ליכולתכם ותחושותיכם. מטרת פעולת התיקון היא העברת מסר לילד כי התנהגותו אינה הולמת, ולאפשר לו לתקן את יחסיו עם הקרבן והקהילה. עם זאת, מדובר בתיקון שהוא נקודתי להתנהגות שבוצעה, ואין בכך פתרון לבעיה רחבת היקף שאולי דורשת התייחסות נפרדת.

שימוש בפעולת תיקון מגביר את הסיכוי להפנמה של מסר חברתי חינוכי, ולרכישה של דרכי התמודדות יעילות לעתיד. נקודה זו משמעותית במקרה שאתם מתארים ולכן כדאי לחשוב על פעולת תיקון בעלת היבט של עשייה חברתית חיובית- שירחיב את ארסנל התגובות האפשריות של הילדה.
לדוגמה, התנצלות בפני הילדה הפגועה והענקת שי משחקי קטן, ולאחר מכן הזמנה שלה לשחק יחד באותו שי משחקי.

בהצלחה!
צוות הפורום
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה