פורום התייעצות פתוח להורים
 
 

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: לירן ילין, שיר בר אדון, יפעת חנמן וחן גלעדי

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:
 
  תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה
 
עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:


רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:סה"כ הודעות: 2
אינטרנט
רבקה
11:06 24.09.2017
בני פשוט "מכור " לאינטרנט...הוא משחק כל היום עם חברים ...ושום דבר אחר לא מעניין אותו. הוא בן 13
תשובה לרבקה
hadar1
 
14:07 27.09.2017
היי רבקה,

ראשית אציין כי ילדים רבים בני 13 אוהבים לשחק במחשב, במידה הנתפסת ע"י הוריהם כמוגזמת. נוכחות המסכים בחיינו רק גדלה עם הזמן, והגירויים הם רבים- מחשב, טלוויזיה, סמארטפון וכו'. עבור ילדים שגדלו לתוך המציאות הזו, המחשב נתפס כזמן בילוי לגיטימי כפי שזמן המשחק בחצר היה פעם עבור חלקנו. גם אז הורים רבים נאלצו ממש להתווכח עם הילד שיעלה כבר הביתה להתקלח ולאכול, 'כי מספיק כבר לשחק בכדור או לקפוץ בחבל' :)

לכן חשוב לזכור כי מצד אחד, נראה כי זה האופן בו בנך נהנה להעביר את זמנו הפנוי, וכדאי להכיר בכך ולאפשר זאת. העובדה שהוא משחק באינטרנט עם חבריו היא נקודה חשובה, כיוון שהיא מצביעה על הצורך בחברה ואינטראקציה עם בני גילו, ומהווה עבורו דרך לתקשורת ובילוי משותף.

עם זאת, אין לאפשר לשימוש במחשב להאפיל על ולשבש את סדר היום התקין. על בנך לקום בבוקר בזמן לבית הספר, לעשות שיעורים וללמוד למבחנים, ללכת לחוגים במידה ויש, להתקלח ולאכול ולבצע את הנדרש מבני גילו. הוא יכול לבחור לנצל את זמנו הפנוי במשחקי מחשב, והוא יכול לאהוב את זה מאוד מאוד יותר מכל בילוי אחר, אבל לא על חשבון הדרישות השגרתיות מילד בגילו.

במידה והשימוש במחשב אכן מאפיל על סדר היום התקין, נסו לארגן עבורו לו"ז מסודר שיגדיר את זמני השימוש הלגיטימיים במחשב. תוכלו לקבוע שעות ספציפיות, תוך התחשבות ברצונו מצד אחד, אך בדרישות המציאות מצד שני. את הלו"ז אפשר לתלות על המקרר, ולדרבן אותו לפעול על פיו, עם אמירה בסגנון "אני ואבא החלטנו שלא תוכל להמשיך ולשחק במחשב כל כך הרבה שעות כפי שעשית עד היום. הכנו לו"ז שיעזור לך וגם לנו לשים לב ולדאוג שתוכל לשחק במחשב כי אנחנו יודעים שאתה אוהב את זה, אבל גם יעזור לך לבצע את המטלות היומיומית בצורה מסודרת ומאורגנת".

כדאי לחשוב גם איך כדאי להגיב במידה וזה לא עובד, ובנכם ממשיך לשחק במחשב למרות שביקשתם שיילך כעת לישון וכו'. חשוב לקחת בחשבון כי במידה ואתם מחליטים לתת עונש בסגנון של ניתוק הכבלים של המחשב- יש לעשות זאת בזמן שהילד לא במחשב, כדי למנוע הסלמה של הסיטואציה לריב. כשהילד יגלה שהמחשב לא נדלק, תוכלו לומר שמכיוון שלא הקשיב לכם אתמול, החלטתם שתעזרו לו להקשיב היום יותר בקלות, ולכן המחשב יחזור לפעול רק מחר.
בכל מקרה זכרו גם לא לתת עונש שלא תוכלו לעמוד בו, כמו מניעה של המחשב למשך חודש- אין בכך תועלת. מטרת העונש היא להעביר מסר ברור של נוכחות הורית, ולא לייאש או לתסכל את הילד.

בנוסף, אם השימוש במחשב מגיע לרמה שבנכם לא הולך לבית הספר- יש לדאוג לכך שכלל המסכים בבית יהיו בלתי שמישים לאורך כל שעות הלימודים. אם הוא נשאר בבית- זה יהיה משעמם מאוד ולא משתלם, וזה בהחלט לא יהיה צ'ופר בדמות טלוויזיה ומחשב.

במידה ותרגישו צורך, אתם מוזמנים לפנות לסיוע נוסף במרפאה לסמכות הורית בשניידר, וכמובן לעדכן אותנו כאן בהתפתחויות ונשמח לעזור.

מצורף קישור למידע בנושא שימוש יתר במחשב.

בהצלחה,
צוות הפורום.
רשימת קישורים
   שימוש יתר במחשב
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה