פורום התייעצות פתוח להורים
 
 

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: לירן ילין, שיר בר אדון, יפעת חנמן, אורן כהן וחן גלעדי

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:
 
  תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה
 
עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:


רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:סה"כ הודעות: 2
תלישת שיערות
Shira
12:58 13.09.2017
שלום ,
יש לי תאומות חמודות וחכמות בנות שנה ו 8חודשים, לפני כחודש ילדתי עוד תינוקת .. מאז אחת מהתאומות נהיתה קצת עקשנית והתחילה להרביץ לעצמה ולתלוש את השיער שלה כשהיא כועסת ( למשל כשאחותה לוקחת ממנה צעצוע או שאני לא מרשה לה לעשות משהו )
חשוב לציין שהיא מגיל שנה ו שלושה חודשים בגן)
איך להתמודד עם תופעה זו ??
תודה ואשמח לעזרה
תשובה לשירה
hadar1
10:19 17.09.2017
שלום שירה,

ראשית מזל טוב להולדת הבת השלישית. אין ספק שהתמודדות עם תאומות ולאחר מכן לידה של תינוקת נוספת מהווה שמחה גדולה בד בבד עם עומס גדול מאוד על ההורים. כדאי לזכור זאת לפני שאנו מתחילים לחשוב על פרשנויות בנוגע להתנהגות בתך ובהתאם לכך להגדיר את אופן ההתמודדות.

אין ספק כי חלוקת הקשב והפניות שלך כיום בין 3 הבנות מורכבת יותר מבעבר ויתכן כי זהו אחד מהגורמים להקצנה בהתנהגות בתך. כדאי גם לזכור שהיא (ואחותה התאומה) נכנסות לגיל שנתיים (הידוע בכינויו terrible two) ויתכן שזהו גורם נוסף המוביל להתנהגות טבעית זו.

מנקודה זו החלק החשוב לזכור הוא- מהי הפעולה ההורית המתאימה לצורך התמודדות מול מצב זה. ההמלצה שלנו בנקודה זו היא לבלום פיזית את התנהגותה - במילים אחרות כאשר היא מכה את עצמה או מושכת בשערותיה, את או מי שנוכח בסביבה ויכול לסייע לך צריכים לאחוז בה (עם מינימום כוח כמובן) לבלום את מעשיה ולומר משפט קצר כגון "אני לא מוכנה שתכי את עצמך, זה אסור".
אם יש צורך לאחוז בה עד שהיא נרגעת מומלץ לעשות זאת.

בתפיסתנו המקצועית את מושג הסמכות ההורית, נוכחות הורית היא הפקטור החשוב ביותר בהתמודדות עם הקצנת התנהגות ילדים. כאשר מדובר בגילאים קטנים נוכחות זו היא לא פעם פיזית. החשש ההורי במצבים מסוימים מלפעול ב"כוח סביר" מול התנהגות בלתי הולמת של הילד מקשה עליהם לא פעם לפעול באופן ברור מול התנהגויות טבעיות אלו התלויות במקרים רבים בעיקר בטמפרמנט הילד.

הנה בדוגמה שלך מדובר על תאומות ורק אחת מהן מתנהגת כך... חשוב לנו להדגיש כי חווית הילד כאשר ההורה אוחז בו ומונע ממנו פיזית את התנהגותו הכוחנית מאפשרת לילד להירגע ולחוש שיש מישהו חזק ממנו היכול למנוע ממנו להזיק לעצמו או לסביבה. חוויה זו בונה את הסמכות ההורית ואת עמדת ההורים כעמדה ברורה המכילה מצד אחד ומציבה גבולות ברורים להתנהגות הילד מצד שני.

אנו ממליצים כי תנסי מהלך זה במשך מספר שבועות ומעריכים שכתוצאה מכך תתמתן התנהגות הילדה. מקווה שהנחיות אלו סייעו לך ונשמח לשמוע בפורום זה בהמשך האם אכן המצב השתפר, ובמידה ולא- נוכל לחשוב גם על אפשרויות נוספות.

בהצלחה,
צוות הפורום.
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה