פורום התייעצות פתוח להורים

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: יעל ארביב, אלירז בר אור, לירון רדיאן

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:

תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה

עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:

רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:

סה"כ הודעות: 2
סירוב ללכת לטיפול
בקי
09:37 09.06.2017
שלום,
יש לי 2 בנים (9.5 ו-7.5). התגרשתי לפני שנה כאשר הגירושין מורכבים ומול אדם לא קל אשר מערים קשיים גם היום. ברור לי כי ילדיי נפגעו ונפגעים מעצם הגירושין ובכלל.
שאלתי היא - בני הגדול נולד עם מזג לא קל אבל בשנה האחרונה, מאז הגירושין והתמודדות עם מעבר לדירה חדשה, והזוגיות החדשה של אביו, הוא נהיה כעוס יותר, משמיע קולות בכיתה, מציק לאחיו וצריך מאוד להתאמץ כדי שישתף פעולה בפעולות יומיומיות - להפציר בו להיכנס למקלחת/להכין מערכת וכיוצ"ב.
שאלתי היא כזו- הילד מסרב ללכת לטיפול בכל תוקף. הוא גם סרבן לחוגים/מסיבות יום הולדת /טיולים וכמעט כל דבר חוץ ממשחקי מחשב שהוא כן אוהב. הוא כן ביקש לגדל כלב אבל זה בערך הדבר היחיד שהוא רוצה. הוא יודע שיש בו כעס. הוא אמר לי שהוא כל הזמן כעוס ושהוא לא לא יודע למה הוא כעוס אבל שהוא יודע שהוא תמיד ככה- מאז שנולד לדבריו. הבעיה המרכזית היא שההתנהגות הזו מאפילה על כל האווירה בבית וגם פוגעת בו בביה"ס. אני כבר לא יודעת אם ההחמרה במצב היא בעקבות התחלה של התבגרותו או הסטטוס המשפחתי או שילוב של הכל יחד.
איך אפשר לקחת ילד לטיפול כאשר הוא מסרב בכל תוקף לכל הצעה שהיא?
אני אובדת עצות. הייתי בהדרכת הורים אך קשה מאוד ליישם את העצות כי הילד מסרב לכל פעילות ולמעשה אני נותרת בלי פתרון.
אודה לעזרתכם.
תודה רבה,
תשובה לבקי
hillagal
22:51 10.06.2017
בקי שלום,

נשמע כי גם את וגם בנך מודעים לקשיים ולמזג הטבעי שלו. חשובה גם ההכרה שלך כי לאירועים שעברו על משפחתך אכן עלולה להיות השפעה על התנהגותו של בנך, דבר שנותן תקווה לכך שעל ידי היערכות מתאימה ניתן לסייע לך ולו.

תחילה, ביחס לכך שבנך לא רוצה ללכת לטיפול, את אומרת כי היית בהדרכת הורים וניתן להניח שקיבלת שם כלים שונים, חלקם מועילים יותר וחלקם פחות. האופן בו אנו ביחידה עובדים אינו מבוסס על שיתוף פעולתו של הילד, אלא על פעולות שעושה ההורה אשר בעקבותיהן מגיע שינוי גם אצל הילד. לכן במידה ותרגישי צורך, את מוזמנת להגיע אלינו ליחידה בה ננסה לתת כלים שאינם דורשים את הסכמתו של בנך.

בנוסף, היינו מייעצות שתעשי לעצמך חלוקה של הדברים אשר מפריעים מאוד בהתנהגותו של בנך, כמו אלימות או הפרעה בכיתה, לבין דברים שניתן להבליג עליהם. חלוקה זו תקל עלייך מבחינת כמות ה"מאבקים" שתיכנסי אליהם וכך בתקווה המצב בבית יירגע. עבור ההתנהגויות שתבחרי להבליג עליהם תוכלי להעיר במידת הצורך אך מומלץ שלא להיכנס לויכוח שילהיט את הרוחות.
לעומת זאת, עבור ההתנהגויות שתבחרי להגיב עליהם תוכלי להשתמש בעונשים או תגובות אחרות לבחירתך. בנוסף נמליץ לך להשתמש בתומכים, אלה אנשים נוספים מהתא המשפחתי הרחב, חברים, שכנים וכו'. אדם זה יוכל לפנות לבנך בעצמו ולהגיד כי שמע ממך על התנהגותו והוא מתנגד לה. כך לדוגמה לאחר התנהגות לא תקינה בבית הספר, יוכל האדם שתבחרי להתקשר או לבוא ולהגיד לבנך "אמא אמרה לי שעשית כך וכך בבית הספר, אני מסכים עם אמך שהתנהגות זו לא בסדר". בדרך זו תוכלי גם כך להקל על האווירה בבית וגם בתקווה לשפר את ההתנהגות בבית הספר.
תומכים יכולים לסייע לך גם בהוצאתו של בנך לחוגים או ימי הולדת. אם ישנו אדם חיצוני שאולי יגיע לקחת את בנך לפעילות אולי לבנך יהיה יותר רצון ללכת. בנוסף במידה והדבר קשור לבית הספר, טלפון מהמורה או מאחד החברים יכול גם כן להגביר אצל בנך את התחושה שהוא רצוי ויחסר אם לא יגיע.

בהצלחה רבה ואנו מזכירות שוב כי במידה הצורך את מוזמנת להגיע ליחידה,
צוות הפורום
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה