פורום התייעצות פתוח להורים

פורום התייעצות פתוח להורים

ניהול פורום: יעל ארביב, אלירז בר אור, לירון רדיאן

פרטים אישיים
* שם בפורום:
  שם פרטי:
  שם משפחה:
  דואל':
    (דואר אלקטרוני לא יופיע בפורום)

תוכן ההודעה
* נושא:

תוכן:
  Bold Underline Italic Link
צפיה

עריכה

רשימת קישורים
שם קישור 1:
שם קישור 2:
שם קישור 3:
שם קישור 4:
שם קישור 5:

רשימת קבצים
שם קובץ 1:
שם קובץ 2:

סה"כ הודעות: 2
האם לחזור בי
שני
23:11 14.01.2017
שלום,

יש לי שני ילדים - בן 8 ובת 5. כל שבת אנחנו נוסעים לבקר את סבא וסבתא. בביקור האחרון בתי התנהגה בצורה מאוד לא הולמת - הרביצה לאחיה, הציקה בכוונה לסבא והתעלמה מבקשותיו ועשתה בלגאן בבית שלהם בכוונה. בהתחלה ניסיתי להחזיק אותה ולהרגיע אותה ולהציע לה פעילויות אחרות, וכשראיתי שאני לא מצליחה, אמרתי לה שאם תמשיך להתנהג כך, היא לא תוכל להצטרף לביקור הבא אצל סבא וסבתא. היא המשיכה להתנהג כך והודעתי לה שהיא לא תבוא לביקור הבא. עכשיו עולות בי מחשבות שאולי זה עונש קשה מדי, ושאולי זה לא יעיל שהתגובה מגיע רק כעבור שבוע ושזה בעצם עונש לסבא וסבתא. אני תוהה אם אני אחזור בי, אם זה יגרום להחלשה של המילה שלי. אשמח לשמוע את דעתכם

תודה רבה
תשובה
astar
12:40 15.01.2017
שני שלום,

ראשית ברצוננו לחזק אותך על תשומת הלב אותה את משקיעה באופן שבו את מתנהלת מול בתך.
מאורע חד פעמי שבו תחזרי בך מעונש שנתת אין בכוחה להפוך אותך ל"חלשה" מול בתך אם בדרך כלל את נוהגת לעמוד במילתך, בדיוק כפי שעמידה חד פעמית במילה אינה עשויה להשפיע באופן ההפוך במידה ואת לא עומדת הבטחותיך באופן תדיר.

מתן עונש בזמן שהילד "משתולל" מוביל פעמים רבות לכך שהילד מקצין את התנהגותו כתגובה לעונש, ו"גורר" את ההורה להטיל עונשים כבדים יותר ויותר, שבדיעבד נראים לו קשים מדי, ולעיתים אף לא ניתנים ליישום, ושמהם הוא נאלץ לסגת מאוחר יותר.
על מנת למנוע הישנותם של מצבים כאלה, אפשר וכדאי להשהות את התגובה למעשיו של הילד, למועד מאוחר יותר, בו גם ההורה וגם הילד רגועים יותר. בזמן ההתפרצות, על ההורה לציין שההתנהגות הנוכחית אינה מקובלת עליו, ושהוא יישקול כיצד להגיב עליה במועד מאוחר יותר. חשוב במקרה זה להיות עקבי ואכן להגיב כפי שהובטח. דרך פעולה זו מצמצמת את ארועי ההסלמה בבית, ומאפשרת להורים להיות עקביים ו"לעמוד במילתם". בפרט, ילדה בת חמש מסוגלת להפנים מסרים גם לאחר שבוע, ובלבד שבזמן המעשה את "מסמנת" לה את ההתנהגות הבעייתית, ואחר כך חוזרת עליה באופן פשוט ומפורט בזמן שאת מודיעה על ה"עונש" שבחרת (" לפני יומיים הרבצת לאחיך, ולא הקשבת כשסבא אמר לך ......"). השהייה של שבוע בין המסר לעונש עצמו אינה מהווה בעיה.

כפי שנאמר, מאורע בודד אינו בעל השפעה כללית מכרעת, ומאחר ומתוך הפרטים שנתת העונש אינו נשמע בלתי מידתי , ותוכלי להחליט אם לבטלו או להשאירו בהתאם למידה בה את מרגישה אי נוחות להוציאו לפועל. נוציא מכלל זה את המקרה בו העונש אינו נחווה כ"עונש" ע"י הילדה (שלדוגמה תשמח להישאר בבית), ואז אין בו טעם ואכן רצוי לבטלו.

נשמח לשמוע על ההתפתחויות ולסייע בהתלבטויות עתידיות.
מקרא:   אורח/ת אורח/ת    חבר/ה חבר/ה    פסיכולוג/ית פסיכולוג/ית    מנחה מנחה    מנהל/ת פורום מנהל/ת פורום    הודעה ראשית הודעה ראשית    עם תגובה עם תגובה    ללא תגובה ללא תגובה